skip to content

Engineering Biology in Cambridge

 

Name Departments and institutes Areas of Interest
Professor Bill Adams Department of Geography
Dr Sebastian Ahnert Department of Physics
Dr Jim Ajioka Department of Pathology
Dr. Lara Allen
Hend Aly Department of Biochemistry
Dr Somenath Bakshi Engineering Department
Dr Lakshmi Balasubramaniam Department of Physiology, Development and Neuroscience, Gurdon Institute
Dr Paul Barker Department of Chemistry
Professor Sir David Baulcombe Department of Plant Sciences
Professor Jeremy Baumberg Department of Nanophotonics
Dr Girish Beedessee Department of Biochemistry
Dr Andreas Bender Department of Chemistry
Dr Paul Bennett Department of Physics
Sheila Bhatt
Dr Utpal Bora PhD Computer Laboratory
Dr Ayse Derya Cavga Department of Biochemistry
Dr Betty Chung Department of Pathology
Dr Pietro Cicuta Department of Physics
Dr Thomas Cushion Department of Physiology, Development and Neuroscience
Dr Ting Dang PhD Computer Laboratory
Dr Shuvrangsu Das Engineering Department
Dr Lorenzo di Michele Department of Physics
Dr Joao ML Dias Department of Haematology
Dr. Stephen Dolan Department of Biochemistry
Maria Donde
Dr Alex Donovan Gurdon Institute
Dr Robert Doubleday Centre for Science and Policy
Professor Paul Dupree Department of Biochemistry
Maxime Fouyssac Department of Pharmacology
Dr. Ljiljana Fruk Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Edoardo Gianni Department of Plant Sciences
Dr Alberto Giaretta
Dr Irina Gostimskaya
Dr. Rosalyn Gregory
Dr Amparo G├╝emes Engineering Department
Dr. Oliver Hadeler Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Professor Lisa Hall Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Dr Jake Harris Department of Plant Sciences
Professor Jim Haseloff Department of Plant Sciences
Professor Julian Hibberd Department of Plant Sciences
Roberto Hofmann Sainsbury Laboratory
Professor Florian Hollfelder Department of Biochemistry
Dr Tianyun Hou Department of Biochemistry
Professor Mark Howarth Department of Pharmacology
Professor Christopher Howe Department of Biochemistry
Dr Jasmin Jahic PhD Computer Laboratory
Dr Alexandre Kabla Engineering Department
Dr Sohini Kar-Narayan Department of Materials Science & Metallurgy
Dr Mark Kotter Department of Clinical Neurosciences
Dr Kyren Lazarus Department of Pharmacology
Professor Peter Leadlay Department of Biochemistry
Dr James Locke Sainsbury Laboratory
Dr Carlos Lugo
Professor Laura Machesky
Sarah Madden Department of Pharmacology
Dr Hugh Matthews Department of Physiology, Development and Neuroscience
Dr. Payam Mehrshahi Department of Plant Sciences
Professor Gos Micklem Department of Genetics, Department of Applied Maths and Theoretical Physics
Chris Micklem Sainsbury Laboratory
Dr Richard Milne
Dr Jenny Molloy Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Alexey Morgunov Department of Chemistry
Dr Robert Mullins Computer Laboratory
Dr Peter Murray-Rust Department of Chemistry
Dr Stephanie Norwood Department of Plant Sciences Synthetic Biology, Developmental Biology, Project Management, STEM Education, Public Engagement
Dr Eileen Nugent Department of Physics
Dr Sean O'Heigeartaigh Centre for Research in the Arts, Social Sciences and Humanities
Dr. Arzu Ozturk Colak Department of Physiology, Development and Neuroscience
Andrew Phillips
Dr. Gareth Rees
Dr Stefanie Reichelt Cancer Research UK Cambridge Institute
Vicky Reid Department of Plant Sciences
Dr Miranda Robbins MRC Laboratory of Molecular Biology
Dr Santiago Rodriguez Jimenez Department of Chemistry
Dr Indra Roux MRC Laboratory of Molecular Biology
Dr James Roy
Dr Roger Rubio Sanchez Department of Chemical Engineering and Biotechnology
Dr. Alasdair Russell Cancer Research UK Cambridge Institute
Dr Thierry Savin Engineering Department
Alberto Scarampi del Cairo Department of Biochemistry
Freddi Scheib
Dr Sebastian Schornack Department of Plant Sciences, Sainsbury Laboratory
Christian Schwall Sainsbury Laboratory
Professor Alison Smith Department of Plant Sciences
Dr Alex J Sossick Gurdon Institute
Dr Lucinda Spokes
Ms. Helene Steiner
Dr Lin Su Department of Chemistry
Dr Lalitha Sundaram
Dr Jiafu Tan Department of Plant Sciences
Dr Alex Taylor St John's college
Lasya Vankayala
Dr Lin Wang Department of Genetics
Professor Alex Webb Department of Plant Sciences
Hugh Wilson
Dr Eiko Yoneki Computer Laboratory